MEZŐTÚR, A TRADÍCIÓK ÉS A LEHETŐSÉGEK VÁROSA
Az Alföld középső részén, Budapesttől 150 km-re található Mezőtúr, a nagy múltú mezőváros. Településünk városi rangját 1378-ban I. (Nagy) Lajos királyunktól kapta.
Évszázadokon át az egyik legfontosabb vásározó központ és a reformáció egyik magyarországi fellegvára volt. Városunkban öt templom található jelenleg (református kettő, római katolikus egy, evangélikus egy, zsidó egy).
Városunkat az évszázados kulturális hagyományainak, tradícióinak ápolása miatt „BERETTYÓPARTI ATHÉN”-nak is nevezik. Itt található Közép-Európa legősibb protestáns intézménye, az 1530-ban alapított Mezőtúri Református Kollégium. Városunkban található másik intézmény a Teleki Blanka Gimnáziumot 1897-ben alapították. Ezenkívül öt általános iskola működik településükön.
A történeti épületekkel gazdagon tűzdelt belvárosunk többsége az 1850-1930-s évek között épült. A Városháza, a posta, a Bazár, a Református templom, a református iskola és a tűzoltó-parancsnokság ölelésében fekvő Kossuth Lajos tér szabályosan elrendezett épületeivel egyedülálló az alföldi városok főterei között. Erre az időszakra tehető a kézművesség és az iparosodás fellendülése városunkban. Kiemelkedik ezek közül a fazekasság és Badár Balázs munkássága, amely alapján méltán hívják városunkat a „KERÁMIA FŐVÁROSÁ”-nak is. Mezőtúr mindennapjaival ugyanis elválaszthatatlanul összekapcsolódik a fazekasság. Büszkén hirdetjük, hogy a ma működő fazekasok mellett, a Túri Fazekas Múzeumban található Európa egyik legnagyobb népi cserépedény gyűjteménye. Számos remekbe szabott iparművészeti alkotást és néprajzi tárgyat mutat be a Kun Zsigmond Néprajzi Gyűjtemény, illetve a Draskovits Kerámiagyűjtemény.
Az 1928-ban épült Városháza, vagy az 1792-ben épült Református Templom tornyából pazar tájkép tárul az idelátogatók számára. Csodás látványként nemcsak a várost, hanem a környezetében található természetes környezetet is megcsodálhatjuk. Városunkban található a Kárpát-medence harmadik legnagyobb élő- és holtág rendszere, ezért méltán nevezik Mezőtúrt a „VÍZEK VÁROSA”-nak is. Városunkban és annak környezetében számos folyó, holtág, tó található, úgymint a Hortobágy – Berettyó főcsatorna, a Kőrösök vidéke, a Túr-tő (Holt-Kőrös), a Berettyó-Peres holtág és a Ligeti-tó. A víz közelsége kiváló lehetőséget tud teremteni a horgászat számára és a vízi sportok (kajak-kenu; vízibicikli) kedvelői számára. A horgászat kiváló lehetőségeket teremt meg a helyi közösségek közösségépítő tevékenységének, továbbá a turisták közkedvelt célpontja is egyben. A természetvédelem hódolóinak különleges látványt nyújthat a Hortobágy-Berettyó főcsatorna városi szakaszát élőhelyül választó Magyarország legnagyobb számú szerkő családjai.
A Hortobágy-Berettyó főcsatorna és a Körösök természetes összeköttetést létesítenek a vízen és az épített töltéseken keresztül, természetes környezetben, olyan városokkal, mint Túrkeve, Gyomaendrőd, Szarvas, Békésszentandrás, összekapcsolva a térség számos területére kiterjedő turizmusát, segítve a szabadidő hasznos eltöltését.
Így lehetőség nyílik ezen keresztül a térség turizmusának összekötésére az aktív turizmus iránt érdeklődők számára (kajak-kenu, csónak, futás, kerékpár, lovaglás). Az új épülő kikötőnk az ide látogató turisták által igénybe vehető szolgáltatást fogják segíteni.
Egész évben kulturális és hagyományőrző programok, koncertek, színpadi fellépések, népi iparművészek várják a vendégeket. Az éves rendezvénynaptár tartalmazza városunk részletes, gazdag programkínálatait. Az egyik legjelentősebb rendezvényünk a Túri Vásár, amelyhez kapcsolódik az arTúr Fesztivál, melyen többféle művészeti ág képviselteti magát. Mezőtúr a fiatalokat is évről-évre visszavárja, ugyanis városunk ad otthont az országos hírű könnyűzenei rendezvénynek, az East Fest-Mezőtúr-nak.
A pihenést az Erzsébet-liget árnyas fái és a Ligeti-tó kéklő vizének szomszédságában található gyógyvizű Városi Strandfürdő és Fedett Uszoda is szolgálja. A strand helyszíne minden évben helyt ad a Túri Fullánk Sport- és Életmód Fesztiválnak, amely várja a vízilabda, a strandkézilabda- és labdarúgás szerelmeseit a világ minden tájáról.
Évente a várost átszelő Hortobágy-Berettyó főcsatorna is fontos szerepet játszik a város életében, hiszen itt rendezzük évről-évre a méltán híres és látványos Lampionúsztatást és Sárkányhajó versenyt. A városközponttól mintegy 6 km-re található Peresi Tájházba érkezők a Körösök vidékének élővilágával ismerkedhetnek meg.
A rendezvényeink sorát gazdagítják a teljesség igénye nélkül, a Mezőtúri Karnevál, a Túri Halas Napok –Hagyományőrző- és Gasztronómiai Fesztivál, az Ősz-Ülő és az adventi időszakban szervezett Csillagfényes Advent – Mezőtúr.
A képzőművészeti élet legfőbb színtere a Holt-Körös parti Takács-tanya, amely a csendes, festői környezetben minden év nyarán nemzetközi hírű hazai és külföldi szobrászokat, festőket, grafikusokat és keramikusokat lát vendégül.
Az ide látogató turistákat korosztálytól függetlenül gazdag programok, lehetőségek várják, annak érdekében, hogy hasznosan tölthessék nálunk szabad- és pihenőidejüket. A vendégeket váró szállás- és az étkezést, -amely a helyi gasztronómiát és helyi kézműves termékeket is felvonultat-, minden igényt kielégít. Mezőtúr központjában megtalálható Nemzeti Szálloda, a Zsindelyes Fogadó mellett, a Városi Oktatási Centrum és a Városi Strandfürdő területén található Vadászház várja a vendégeket. Ezen túl, városunk környezetében található, a Holt-Körös parti Takács-tanya, a Hercegasszony Birtok, a kétpói Almássy kastély a történelmi emlékparkkal, a Matula házak várja az ide látogatókat. A helyi kézműves – és gasztronómia értékeket gyűjti egy csokorba városunkban a Túri Kamra. Továbbá itt található Magyarország egyetlen tejtermelő bivaly telepe, amely egyedi tej- és sajtkészítményeivel látja el országunkat.
Mezőtúr évről-évre látható fejlődésen megy keresztül azért, hogy a szépülő környezetben városunk lakói és vendégei egyaránt otthon érezzék magukat.